Dan održive gastronomije 18.jun 2024. – Šta je potrebno da implementirate da biste u Vašem objekatu poslovali održivo?
šta znači održivost u gastronomiji?
Termini koji se odnose na održivo poslovanje u širokoj su upotrebi tokom svakodnevnih razgovora, ali na šta se tačno pomenuti termini odnose? Zamislite svet u kome svaki obrok pomaže u održavanju zdravije planete. Zapravo, to je jednostavna formulacija osnovnog cilja koncepta održive gastronomije. Food and Agriculture Organisation (FAO) definiše održivo poslovanje u gastronomiji na sledeći način:
Gastronomija se može opisati kao izraz prirodne i kulturne različitosti sveta kroz raznolikost načina pripreme hrane i upotrebe životnih namirnica određenog regiona. Gastronomija doprinosi lokalnoj ekonomiji, podržava razvoj industrije hrane, turizma i pomaže u očuvanju lokalne tradicije i identiteta. Održivost, međutim, razmatra kako postaviti operativne procese koji u budućnosti nemaju štetne posledice na okolinu, društvo i ekonomiju.
Održiva gastronomija se fokusira na minimiziranje negativnih uticaja na životnu sredinu, promovišući društveno i ekonomsko blagostanje internog i eksternog potrošača i pružaoca usluga. To je poslovna aktivnost usmerena na potrebu da se deluje u duhu održivog razvoja, primenom rešenja koja imaju za cilj poboljšanje blagostanja pojedinaca i zajednica, i doprinose ograničavanju negativnih uticaja na životnu sredinu. Takođe, pri organizaciji poslovanja uzima u obzir poreklo namirnica, njihov način proizvodnje i isporuku na lokalna tržišta i na kraju, proizvod/jelo koji se plasira krajnjem konzumentu u ugostiteljskim objektima.
Pojam održivosti u gastronomiji, definisan je različitim kriterijumima iz oblasti: ekologije, ekonomije, sociologije i zdravstva (bezbedne i nutritivno vredne ishrane).
Ekološki kriterijumi održivog poslovanja u ugostiteljstvu
Ekološki kriterijumi definisanja održive gastronomije odnose se na etičku proizvodnju koja svojim procesima pozitivno utiče na lokalne ekosisteme i prirodne resurse. Ekološki kriterijumi odnose na na konkretne aktivnosti kao što su: upotreba proizvoda koji su ekoloski korisni, uvođenje standarda i radnih procedura koji se odnose na dobrobit zivotinja, unapređivanje znanja zaposlenih iz ove oblasti. Neka od poželjnih ponašanja su: Odabir mesa životinja sa kontolisanih pašnjaka (malo ili uopste hranjenih koncentratom); Koriscenje ribe iz odrzivih ribarnica i prirodnih staništa; Sezonska nabavka; Praćenje porekla hrane i umanjivanje putovanja hrane; Smanjenje, odvajanje i pravilno odlaganje kuhinjskog otpada i slično.
Ekonomski kriterijumi održivog poslovanja u ugostiteljstvu
Održiva gastronomija sa ekonomskog stanovišta podrazumeva da operativni procesi budu ekonomični, da podržavaju rast i razvoj lokalne zajednice a da ujedno finalni proizvod ima fer cene ka krajnjim konzumentima. Uvođenje održivih sistema uštede energije ima za cilj pored održivosti i ekonomsku isplativost.
Socijalni kriterijumi održivog poslovanja u ugostiteljstvu
Socijalni kriterijumi se odnose aktivnosti usmerene na povezivanje svih učesnika kruga cirkularne ekonomije – od proizvođača, preko prodavaca, logističkih kanala do ugostiteljskog objekta i finalnog konzumenta. Radi se o uspostavljanju poverenja potpunu sledljivost proizvoda, odnosno poznato poreklo proizvoda.
U praksi ova grupa kriterijuma se najčešće ogleda kroz očuvanju kulturoloških osobenosti i navika i kroz fer odnos prema radnicima u pogledu plata, uslova rada i konstantno unapređenje svesti i znanja o bezbednosti hrane i održivosti u gastronomskim delatnostima.
Da biste poslovali održivo za početak implementirajte sledeće…
1. Podržite lokalne proizvođače
Podržite poslovanje malih proizvođača/farmera/ribara ili porodičnih preduzeća. Osim što ćete smanjiti proizvodne resurse i gasove sa efektom staklene bašte koji su povezani sa transportom, doprinećete osnaživanju zajednice i pomoći u jačanju regionalne ekonomije. Obratite pažnju na lokalne proizvode u sredstvima ponude, jer će to podstaći lokalnu potražnju a gostu dati bolji uvid u lokalnu kulturu.
2. Formirajte sezonsku ponudu hrane u svom objektu
Pratite godišnja doba kada birate sastojke za svoja jela. Ovo ne samo da će vam pomoći da uživate u kvalitetnijim proizvodima, uzgojenim prirodno već će vam pomoći da promenite obrasce nabavke i učinite je ekonomičnom.
3. Održavajte tradiciju okruženja
Naši preci nisu imali pristup resursima koje mi danas imamo, pa su se u velikoj meri oslanjali na ono što je priroda mogla da obezbedi zbog čega su tradicionalna jela u velikoj meri održiva po prirodi svog nastanka. Pri pripremi jela koristite sastojke iz vašeg okruženja i održavajte time jedinstvenu kulinarsku kulturu živom.
4. Izbegavajte otpad od hrane
Koristite vešto životne namirnice tako što ćete maksimalno upotrebiti svaki deo proizvoda prilikom pripreme obroka a višak uključiti u naredne obroke – i razmislite o tome kako biste mogli da koristite što veći udeo namirnice. Pravilno skladištenje, praćenje datuma isteka i vođenje računa o veličini porcija su najlakši načini da počnete da štedite prirodne resurse.
Autor teksta je Milica Aleksić, Rukovodilac METRO HoReCa Centra